Wszystko co powinieneś wiedzieć o sesjach fotograficznych.

W dzisiejszych czasach popularność technologii i powszechny dostęp do różnych urządzeń i akcesoriów stwarza szerokie możliwości samorealizacji, poprzez ciekawe hobby lub spełnianie swoich ambicji zawodowych. Jednym z obszarów działania jest fotografika, która dziś już dostępna jest niemal dla wszystkich, niezależnie od wieku, pasji czy umiejętności. Z aparatami fotograficznymi biegają nawet dzieci obdarowane automatem przez krewnych na komunię lub urodziny. Systematyczne zdobywanie doświadczeń od najmłodszych lat sprawia, że w wieku 20 lat posiadasz już duże doświadczenie, odpowiednio doszlifowaną technikę i rozwinięta kreatywność, a przede wszystkim wiesz, czego chcesz i posiadasz odpowiedni sprzęt. To pora, aby zacząć wreszcie zarabiać na swoich zdjęciach. Jedną z takich możliwości są różnego rodzaju sesje fotograficzne.

Jeżeli chcesz już zacząć zarabiać…

Zajrzyj teraz na stronę: ajzo.pl .  Możesz założyć tam galerię ze swoimi zdjęciami, które zamienione w produkty do dekoracji ścian zaczną przynosić Ci w szybkim czasie zyski. Załóż darmowe konto klikając link https://ajzo.pl/user/register. Po założeniu konta i konfiguracji szybko zaczniesz sprzedawać swoje dekoracje.

Sesje rodzinne

Fotograf okolicznościowy, czyli taki, który zarabia na sesjach, podczas ważnych uroczystości to tzw. wolny zawód, który praktycznie nie wymaga ani specjalnych uprawnień, ani nawet posiadania własnego studia. Odpowiedni aparat z obiektywami, umiejętności i zarejestrowanie działalności gospodarczej są już wystarczające, aby realizować się w tej dziedzinie. Najprostszym sposobem na zdobywanie klientów bywa oferowanie swoich usług osobom prywatnym, które coraz częściej pragną utrwalać na fotografiach ważne chwile ze swojego życia. Wprawdzie konkurencja w tej dziedzinie nie jest mała, ale w szerokim gronie ogłaszających się amatorów większość nie prezentuje zbyt wysokiego poziomu, dlatego twoim atutem może być kreatywność i ciekawe spojrzenie na temat. Sesje prywatne są coraz popularniejsze, dlatego rośnie też zapotrzebowanie na usługi fotografów okolicznościowych. Najlepszą, przynoszącą największe zyski jest fotografia ślubna, szczególnie, że obecnie większość par decyduje się na oryginalne zdjęcia plenerowe. Z drugiej strony jest to jednak temat sezonowy i wiążący się z ogromną odpowiedzialnością, bowiem takiej sesji nie da się powtórzyć, a nieudane zdjęcia nie tylko będą powodem utraty zarobku i poniesienia kosztów, ale też rozczarowaniem dla pary młodej.

Dla początkujących fotografów, którzy dopiero zaczynają formalne zarabianie na sesjach nieco mniej dochodowym, ale za to prostszym i mniej ryzykownym jest oferowanie swoich usług w fotografowaniu różnych wydarzeń rodzinnych, a także dzieci i kobiet w ciąży. Dokumentowanie rozwoju dziecka bywa obecnie bardzo popularne, dlatego z pewnością znajdą się chętni do zaproszenia fotografa na prywatną sesję w parku, ogrodzie czy na placu zabaw. Warto pamiętać, że dobry warsztat wiąże się z ćwiczeniem, dlatego każdą wolną chwilę fotograf poświęca na poszukiwanie tematów oraz wykonywanie zdjęć, które będą dla niego wskazówką i materiałem do analizy własnych umiejętności. Jeśli nie ma dzieci w rodzinie, a dorośli nie są chętni do pozowania możesz zaproponować darmową sesję sąsiadom, przyjaciołom lub innym osobom z okolicy, a nawet ogłosić w mediach, że poszukujesz osób, które w zamian za zdjęcia będą pozować do Twoich fotografii. Zdobywanie doświadczeń w fotografii ślubnej to podejmowanie prób na przypadkowych ślubach, podczas których możesz trenować swoje umiejętności i zapoznawać się z warunkami pracy. Ważna jest tu jednak dyskrecja, która nie zniweczy wysiłków wynajętego fotografa. Inne sesje prywatne, na których możesz zarabiać, to komunie, chrzty, zjazdy rodzinne czy sesje portretowe na łonie natury.


Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas!

3 + 12 =

Oryginalne zdjęcia ślubne

Oryginalne zdjęcia ślubne

Wyróżniaj się od konkurencji zadbaj o to aby Twoi klienci dostali wyjątkową pamiątkę tego wspaniałego dnia.

Kreatywne zdjęcia komercyjne

Kreatywne zdjęcia komercyjne

Musisz szukać Swojej własnej drogi nawet w komercyjnej fotografii, tak aby być inny niż wszyscy.

Sesje komercyjne

Sesje komercyjne to kolejna ciekawa forma zarabiania na własnych zdjęciach z tym, że wymagają one sprostania nieco innym wyzwaniom, oczywiście poza kreatywnością, przydającą się w każdych okolicznościach. Jak mówi nazwa „komercyjny” oznacza „nastawiony na zysk”, a w praktyce sprowadza się to do zamówienia przez klienta konkretnego produktu w określonym celu. Początkujący fotograf zazwyczaj nie może liczyć na wyjątkowo atrakcyjne zlecenia, dlatego ograniczeniem dla niego bywa zarówno budżet, jak i ścisłe wskazówki zleceniodawcy. Podczas sesji komercyjnych można fotografować zarówno ludzi, jak i przedmioty. Zazwyczaj jest to zamówienie na komplet fotografii tematycznych do kalendarza, zdjęcia nowych ubiorów do lookbooka czy nowego folderu prezentującego kolekcję. Mogą to być również sesje prezentujące nowy model telefonu, pralki czy inny tego typu produkt. Realizacja takiej sesji wymaga posiadania studia, jednak nie musi ono być Twoją własnością, bowiem w każdym dużym mieście można je wynająć. Profesjonalne, dobre zdjęcia wymagają jednak odpowiedniego wyposażenia, systemu oświetlenia, ścianek z tłem, zastawek, blend i innych elementów, które pozwolą na stworzenie idealnego planu i wydobycie ukrytych walorów produktu. Wiele z tych elementów znajduje się na wyposażeniu studia, ale umiejętność operowania nimi i pokazania na fotografii tego, czego oczekuje klient to już kwestia Twoich umiejętności.

Zlecenia

Poza fotografią komercyjną, którą realizujesz podczas sesji studyjnych możesz też zdobywać zlecenia na sesje wykonywane poza pomieszczeniem. To również zlecenia komercyjne, w których Twój klient zamawia u Ciebie określony komplet fotografii, a jego tematem jest wskazany obiekt lub dziedzina. Tego typu zlecenia możesz zdobywać na przykład u właścicieli restauracji i sal weselnych, ośrodków wypoczynkowych i pensjonatów, w firmach organizujących imprezy ewentowe, oferujących catering, loty balonem, skoki na banji i inne tego typu atrakcje. Pomysłów w tym zakresie jest wiele, a przeglądając Internet czy chociażby książkę telefoniczną z pewnością znajdziesz w nich wiele takich małych i dużych firm, którym możesz zaproponować wykonanie fotografii reklamowo-promocyjnych lub dokumentujących. Sesje plenerowe na zlecenie są też pomysłem na temat do wspomnianych kalendarzy. To obecnie popularny gadżet reklamowy wręczany przez różne firmy swoim klientom, jako rodzaj gratisu. Twoja praca może sprowadzać się do wykonania serii zdjąć, które tematycznie będą nawiązywać do profilu firmy. Bardzo popularne i szeroko dostępne są też zlecenia na fotografowanie produktów do sklepów internetowych i do katalogów.