Sprawdź jak działają największe fotostocki i czy się opłaca? 

Produkowanie pięknych, wyrazistych i przy okazji również ciekawych zdjęć to okazja do zarobienia pieniędzy, jakie przyniesie sprzedaż najlepszych kompozycji. Jeśli Twoje umiejętności są już na tyle doszlifowane, a wiedza odpowiednia do potrzeb możesz sięgnąć po aparat i wybrać się na łowy. To polowanie na wyjątkowe kadry zakończy się tysiącem ciekawych kompozycji, spośród których niektóre z pewnością spotkają się z zainteresowaniem potencjalnych nabywców. Twój kolejny krok, to foto stoki, czyli portale internetowe pośredniczące w sprzedaży zdjęć – idealne rozwiązanie pozwalające na skuteczne poszukiwanie klientów. Zanim jednak skorzystasz z oferty pośrednictwa, dowiedz się, jak to działa!

Jeżeli chcesz już zacząć zarabiać…

Zajrzyj teraz na stronę: ajzo.pl .  Możesz założyć tam galerię ze swoimi zdjęciami, które zamienione w produkty do dekoracji ścian zaczną przynosić Ci w szybkim czasie zyski. Załóż darmowe konto klikając link https://ajzo.pl/user/register. Po założeniu konta i konfiguracji szybko zaczniesz sprzedawać swoje dekoracje.

Rejestracja i akceptacja zdjęć

Pierwszym krokiem, jaki obowiązuje we wszystkich znanych foto stokach jest konieczność założenia własnego konta, co wynika z potrzeby akceptacji regulaminu i przyjęcia zasad, jakimi kierują się administratorzy oraz właściciele. Regulamin eliminuje problemy związane z rozliczeniami czy dodawaniem zdjęć, bowiem żaden dobry foto stok nie pozwoli sobie na wrzucanie wszystkiego, zaniżając własne standardy. Pomimo surowości kryteriów pod tym względem warto docenić fakt ostrego przesiewu, bo im lepsze i krytyczniej weryfikowane zdjęcia, tym lepszy portal, a więc i bardziej znaczący klienci. Konto jest też niezbędne do prowadzenia statystyk, kupowania abonamentów, prowadzenia rankingów, oraz różnego typu promocji – np., za dodanie lub sprzedaż określonej liczby zdjęć. Wstępna weryfikacja zdjęć obowiązuje na większości foto stoków, ale nie wszędzie bywa jednakowa. W jednych z nich wymagane jest wysłanie trzech fotografii, w innych dziesięciu, a niektóre przewidują ciągłą wymianę fotek, aż do zaakceptowania wymaganej ilości. Rozmaite jest też podejście administratorów do oceny. Najlepsze foto stoki mają bardzo surowe zasady dotyczące ostrości, jakości i tematyki, te na dalszych pozycjach stwarzają szanse dla mniej wprawnych fotografów, ale i płacą mniej za pojedyncze zdjęcie.

Ładowanie i oczekiwanie

Najtrudniejszym okresem w sprzedaży fotografii z pośrednictwem foto stoków z pewnością jest oczekiwanie na potencjalnego klienta. Posiadając własne konto możemy ładować na serwer setki naszych fotografii, dokładnie je opisując i – co ważniejsze – dodając odpowiednie słowa kluczowe. To one zdecydują, czy klient poszukujący konkretnego tematu trafi na naszą kolekcję. Niektóre zdjęcia będą wisieć na stronie miesiącami, bo ich tematyka nie cieszy się akurat zainteresowaniem. Nie oznacza to jednak, że należy się ich pozbyć, bowiem jeśli spełniają zasadę ogólności i są po prostu dobre, w końcu przyjdzie sezon na ich wykorzystanie.


Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas!

6 + 13 =

Zrobienie zdjęcia

Zrobienie zdjęcia

wymaga wielu poświęceń i godzin spędzonych na ustawianiu aparatu

Aparat ma znaczenie

Aparat ma znaczenie

ale najważniejsze są umiejętności zdobywane przez lata

Opłaty i prowizje

Jeśli interesuje Cię sprzedaż zdjęć na foto stokach z pewnością ważnym aspektem będzie dla Ciebie kwestia finansów. Jak u każdego pośrednika, tak i tu musisz zapłacić za udostępnienie portalu, obsługę i inne udogodnienia, bo przecież właściciele utrzymują serwery, ponoszą koszty witryny i poświęcają czas na weryfikacje. Każde Twoje zdjęcie sprzedane za pośrednictwem foto stocka wiąże się z koniecznością poświęcenia części zarobków na prowizję. Ceny zdjęć ustalane są różnie i często bywają uzależnione od tego, jak wiele fotografii już sprzedałeś i jak wysoko znajdujesz się w rankingu. Przykładowe prowizje oscylują pomiędzy minimalnymi 15% na iStockphoto do 63% na Fotofolii z tym, że wysokość prowizji uzależniona jest zarówno od ilości wyświetleń Waszych zdjęć, jak i od liczby sprzedanych fotek oraz od systemu sprzedaży, na jaki się zdecydujecie. Możecie wielokrotnie sprzedawać zdjęcia, jako dostawcy, albo oferować je na wyłączność czy w ramach stałej umowy z serwisem.

Wypłaty w foto stokach odbywają się najczęściej po osiągnięciu określonego minimum, a jego wysokość bywa różna dla różnych agencji. Pieniądze wypłacane są przez systemy szybkich płatności, włącznie z popularnym Paypal-em. Najczęściej realizowane są one w dolarach, a w systemie płatności można je przeliczać na złotówki. Warto też wspomnieć o różnych profitach, licencjach, rankingach, dzięki którym osoby mające już jakieś dokonania są „nagradzane” lepszymi warunkami finansowymi.